Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek

 Battlefield 2 na rozdíl od svých starších sourozenců, opouští svazující historické reálie a zavádí nás na současná bojiště, stylem připomínající Blízký východ. Švédští scénáristé si po vzoru Toma Clancyho tentokrát vzali na paškál fiktivní konflikt tří znesvářených stran; USA, Číny a Středovýchodní koalice (Middle East Coallition, neboli MEC), z nichž poslední jmenovaná supluje libovolnou arabskou zemi.
Stejně jako v Battlefield Vietnam má každá z frakcí naprosto odlišné vybavení. Ať už to jsou ruské tanky na čínské straně nebo pušky AK-47 v rukou Středovýchodní koalice, všichni jsou nějak výjimeční. Autoři odmítají rovnici MEC = islamističtí extremisté a v zájmu politické korektnosti hry se ve hře neobjevují ani sebevražední atentátníci a nic, co by se mohlo dotýkat současné citlivé situace ve světě.
Poté, co jsme se seznámili s novými stranami, je důležité hned zkraje zmínit jednu z hlavních novinek. Díky četným statistikám, jež monitorovaly hranost jednotlivých modů v předchozích Battlefieldech, se autoři rozhodli zredukovat počet herních variant na pouhopouhou jednu, a to konkrétně Conquest. S principem zabírání strategických bodů na mapě a jejich následného bránění před nepřítelem přišel již Battlefield 1942 a tehdy šlo o opravdový průlom v obecném nahlížení na multiplayerové hry. Fragování v Quake šlo stranou a všichni se alespoň na chvíli ponořili do intenzivních bojů o důležité kóty, jejichž držením ubývaly protivníkovi body až na nulovou hodnotu, která značila porážku. Popravdě řečeno mi tato změna v Battlefield 2 vůbec nevadí, ba naopak. Conquest je v nyní výrazně lepší, větší a zábavnější.
Velitelský mód je jednou z nejpřínosnějších featurek, se kterými Battlefield 2 přišel. V praxi funguje takto: na začátku respawnu si kdokoliv může podat žádost na post velitele a ostatní mu ji buď schválí nebo zamítnou. V případě úspěchu ve volbách se pak stačí stiskem klávesy (defaultně capslock) přenést na velitelskou obrazovku. Odtud máte celé bojiště jako na dlani; zelená kolečka značí jednotlivé aktivní čety, přičemž každé lze dát konkrétní rozkaz jako útoč, braň pozici, přesuň se apod. Kromě komandování vojáků na bojišti lze povolat dělostřelecký útok, shodit bednu se zásobami či vypustit speciální průzkumne roboty, jež odkryjí všechny nepřátelské pozice v okolí. Součástí velitelské obrazovky je i chatovací okénko a dokonce máte možnost posílat vzkazy přímo konkrétním četám operujícím na bojišti.
Jádro hry však přes všechny změny zůstalo nedotčené, jen do něj autoři napumpovali doslova koňskou dávku nové energie, která dělá z Battlefield 2 více než jen důstojného pokračovatele známé značky. I když ve Švédsku přemýšleli o ztvárnění ve hrách dosud nepříliš využité První světové války, nakonec zvolili současnost se všemi moderními výdobytky; tanky a vrtulníky, satelitními průzkumy a laserem naváděnými střelami. To vše zabalili do prostředí, v němž jasně dominuje matný odstín žluté a šedé; na mapách se totiž mísí městská zástavba a pouštní pustiny s tetelícím se horkým vzduchem na horizontu.
Na obrovských, oproti Battlefield Vietnam až několikanásobně větších mapách se opět setkávají dvě strany bojující proti sobě všemi prostředky. Tedy nejen zbraněmi pěchoty, ale i za pomoci vzdušné podpory, letadlových lodí a obrněné techniky. Základních dvanáct herních map má navíc další dvě varianty, lišící se podle počtu hráčů. Varianty pro 16 hráčů jsou opravdu značně ořezané, čítají jen pár strategických bodů o něž se většinou pere jen pěchota a výsledkem je čistá akce.
Rozdíl mezi malou a střední mapou (pro 32 lidí) je však opravdu radikální a teprve v tomto případě Battlefield 2 odhaluje svůj pravý potenciál a hráči pochopí hlavní smysl hry. Je to válka a ve válce nesmí chybět tanky, letadla, vrtulníky, lodě či stacionární kulomety pro obranu klíčových pozic. Vše je pochopitelně plně ovladatelné a není lepšího pocitu, než když se do transportní helikoptéry Blackhawk nasáčkuje osm hráčů; dva pilotující stroj, dva obsluhující postranní rotační kulomety a zbytek se pěkně veze, případně se chystá na výsadek do týlu nepřítele.
Majestátnější dojem pak již budí jen největší možná varianta pro 64 lidí, kdy se velikost samotného bojiště příliš nemění, zato se zvyšuje počet strategických bodů, vozidel a kulometných opevnění. Čtyřiašedesát lidí usilujících si vzájemně o krk na jednom serveru je již celkem slušná psina, ale to už je koneckonců v dnešních hrách tak trochu standard a bez jistých vychytávek, které Battlefield 2 nabízí, by se nejednalo o nic převratného. Jenže...
Tvůrci tak skvělých her jako Battlefield 1942 a BF Vietnam nejsou žádní nováčci a svému novému dílu nepřiřkli přízvisko „týmová akce“ jen tak pro nic za nic. Kooperace se ve druhém díle stává alfou a omegou celého konceptu, zásady týmové spolupráce pak téměř svatou knihou. Stejně jako ve skutečné válce, i zde je celá armádní mašinérie rozvrstvena na několik částí, jež se navzájem ovlivňují - a ve většině případů nemůže jedna bez druhé existovat.
Jeden vyvolený hráč z každého týmu se po zvolení stává vrchním velitelem celého týmu. Jako jediný má možnost pohledu na celé bojiště, které má pak jak na dlani díky podrobné mapě, na níž jsou označeny všechny spřátelené jednotky. Commander, jak se jeho funkce nazývá v žargonu hry, je zkrátka bohem; dává příkazy ostatním vojákům, značí místa k bombardování či shazuje zásoby tam, kde jsou potřeba.
Propracovaný systém hry jde však ještě dál a to hlavně díky hodnotícímu systému, jenž sleduje celou vaši kariéru na oficiální serverech. Od připojení až po odpojení jste bedlivě monitorováni a vaše výkony jsou děleny do mnoha kategorií jako například nejlepší medik, odstřelovač, týmový hráč a s trochou ironie i kemper. Dobré výsledky pak vedou k jistým výhodám ve hře.
Vysoko hodnocení hráči, kteří se mohou pochlubit kapitánskými hvězdami, mají přístup ke speciálnímu vybavení a dalším bonusům (priorita při požadavku na velitele čety apod.). Podobná filosofie již nějaký ten pátek funguje velmi dobře v projektu America´s Army a my nejsme na pochybách, že v Battlefield 2 tomu nebude jinak.
Technologie konečně dozrála do té míry, že se v DICE rozhodli implementovat do hry plnou podporu VOIP (voice over ip), navíc bez potřeby jakéhokoliv externího programu. Ke speciální edici Battlefieldu 2 dostanete šikovný headset, jenž pak stačí zapojit do zdířky a už to frčí, komunikace se spoluhráči je v plném proudu. Šikovné je i to, že hovor probíhá pouze mezi lidmi ze stejné čety a tak se nemusíte s nikým překřikovat.
Výhody takového řešení jsou opravdu nepopsatelné slovy, avšak ani ti bez možnosti hlasově se projevit nebudou o komunikaci s ostatními ochuzeni. Podle současného trendu rolovacích menu se vám po zmáčknutí příslušné klávesy objeví kruhová nabídka, s jejíž pomocí není problém dohodnout si prakticky cokoli.
Charakteristickým znakem her ze série Battlefield byla vždycky povolání, z nichž si hráči vždy na začátku akce vybrali. Tentokrát jich je celých sedm a nutno říci, že jsou zase o něco vyváženější než v minulosti. Počínaje speciální jednotkou a protitankovým specialistou konče má každé povolání své pro a proti. Kromě výše zmíněných dvou kitů se budete moci převléknout za medika, popadnout francouzák coby mechanik, stát se klasickým útočným pěšákem, zásobovat své druhy střelivem v roli záložáka (support) či zírat do teleskopu odstřelovací pušky.
Battlefield 2 se nejen skvěle hraje, ale ani vaše smysly nezůstanou v nejmenším ochuzeny. Když prohlásím, že DICE vytvořili jednu z nejlépe vypadajících her současnosti a zaručeně nejhezčí online akci dosud, jistě se na mě nebude nikdo mračit. Byť je barevná paleta omezena vesměs na žlutou barvu, občas se dostanete i na místa, kde to jen hýří zelení a od modré hladiny se odráží odpolední slunce.
Na rozmanitost prostředí si zkrátka jeden nemůže stěžovat; podíváte se jak do ryze městských oblastí se zaprášenými domy, rozpraskanými betonovými silnicemi a ohořelými domy, tak do pouští a mokřad. Živý dojem pak mapám dodávají detaily a drobnosti jako novinové stránky honící se ve větru, ptáci prchající ze stromů před těžkou technikou či částečky omítky odlétávající při těžkých přestřelkách v zástavbě.
Technická vyspělost Battlefield 2 by se dala označit za nadčasovou zvlášt pokud je řeč o zvuku. Kromě perfektně zvládnutých dopplerových efektů, přesvědčivého prostorového zvuku a opravdu realisticky znějících zbraní je Battlefield 2 snad jediným současným titulem, který podporuje nový standard od Creative s názvem X-Fi. Připravovaný audioprocesor X-Fi se bude pyšnit až 64 MB pamětí a bude určen zejména pro PCI sloty. Ale i bez X-Fi je zvuk v Battlefield 2 na vysoké úrovni a spolu s perfektním obrazem tvoří nemalou část hutné atmosféry.
Atmosféra. To je to slůvko co vám bude znít v uších při hraní nového Battlefieldu, zvláště pak na mapě Strike at Karkand. Na této městské mapě je vidět, odkud autoři především čerpali inspiraci pro tvorbu hry. Film Riddleyho Scotta Black Hawk Dawn se zde nezapře a až budete kroužit nad spletí špinavých ulic ve vrtulníku s palubou plnou výsadkářských jednotek, dávejte si pozor na zrádné střechy. Mezi haraburdím a pověšeným prádlem se totiž snědý chlapík s knírkem a raketometem na rameni skryje snadno.
Nic není dokonalé. Bohužel. Kdybych vše zakončil předchozím odstavcem, dostal by Battlefield 2 plné hodnocení, následovaly by ovace ve stoje. Ovšem bohužel ani Battlefield 2 není bez chyb. Sliby jsou chyby a nejeden hráč, namlsaný lákavými preview a tiskovými zprávami, bude zklamán z několika věcí, jež autoři nedotáhli do konce.
Prvním problémem bezesporu je singleplayer. Ještě na E3 nás EA přesvědčovali o "opravdu propracované hře jednoho hráče", měli jsme se těšit na kariéru a především na inteligentní a lidské umělé protivníky. V praxi je vše bohužel jinak; singleplayer je opět jen pouhým tréninkem; střelnicí, na které si můžete vyzkokoušet svůj um. Boti si směle pobíhají po mapě, ignorují vaše příkazy a někdy se chovají opravdu hloupě. Singleplayer je zde  jen do počtu a to si ještě nelze vyzkoušet větší mapy, než jsou ty nejmenší pro šestnáct hráčů, čímž se většinou ochudíte o přítomnost letadel a vrtulníků.
Když vynechám drobné problémy při nastavování kláves, nemůžu opomenout opravdu hodně retardovaný online browser na vyhledávání herních serverů. Je totiž neuvěřitelně pomalý, nepřesný v měření odezvy a při pohybu v něm se seká kurzor myši. Další věc, která mě trochu zarazila, jsou dosti nevyvážené účinky jednotlivých zbraní. Kolikrát nestačí ani celý zásobník na usmrcení jednoho pěšáka - a granáty jsou prakticky nepoužitelné kvůli malému rozptylu.
Spousta herních periodik sténá nad hardwarovými nároky hry a byť s nimi v tomto případě souhlasím, sám bych tuto záležitost neoznačil za chybu z jednoho prostého důvodu. Optimalizace celého enginu se DICE povedla na jedničku a obzvlášt pokud mluvíme o první ostré verzi. Engine druhého Battlefieldu si již objednala švédská armáda pro výcvikové účely a tohoto vzoru budou nejspíše následovat i mnozí vývojáři.
Battlefield 2 je jedním z mála titulů, na který se opravdu vyplatilo čekat, a jenž dodržel vše, na co jsme se těšili. Hlavní síla pochopitelně tkví v multiplayeru, hra s boty se té s živými protivníky prostě nemůže rovnat. Jen v Battlefield 2 máte možnost stát se velitelem celé armády, vůdcem čety v týlu nepřítele či obyčejným vojákem, jenž může usednout do jednoho z mnoha bojových vozidel. Bezchybná audiovizuální prezentace jde ruku v  ruce s vylepšeným herním konceptem.

Battlefield 2: Special Forces je datadisk pro vojenskou akci Battlefield 2, v němž hráči dostanou možnost bojovat jako členové šesti speciálních jednotek (Navy Seals, SAS, Spetznaz, MEC Special Forces, povstalci, rebelové), k dispozici bude nové speciální vybavení i zbraně (lano s hákem, speciální granáty, brýle pro noční vidění), 7-8 zbrusu nových map s podporou pro maximálně 64 hráčů, 10 nových dopravních prostředků a další prvky.

Battlefield 2: Armoured Fury stejně jako Euro Booster Pack neobsahuje disk, ale pouze kód ke stažení. Obohatí Vaši hru o boje větších mechanizovaných jednotek, pro něž budou jako dělané 3 nové mapy Midnight Sun, Operation Harvest a Operation Road Rage. Ty jsou zasazeny do prostředí patřící spojeným státům a opět zde proti sobě budou bojovat armády Middle Eastern Coalition a U.S. Forces.

Battlefield 2: Moder Combat je single i multiplayer 3D akce pro PS2 a Xbox od týmu Digital Illusions. Hráč dostane možnost vstoupit do armády jedné ze světových velmocí budoucnosti USA, Čína, Blízkovýchodní koalice a zúčastnit se jakékoli z mnoha dramatických bitev. Každá ze stran má k dispozici odlišné zbraně i dopravní a bojové prostředky, kterých je více než 30 a všechny do jednoho jsou ovladatelné. Zbraní je dohromady přes 70 a nechybí mezi nimi,pušky, kulomety, plamenomety, granátomety, rakety různého dostřelu a další. Většina ze zbraní je přitom vytvořena dle reálných předloh, ale nechybí mezi nimi ani kousky futuristické, které se ve skutečnosti začnou používat až za několik let. Multiplayer část hry nabízí spoustu do detailu propracovaných map v odlišných lokacích, kde se může utkat až 24 hráčů. Podmínkou je však vysokorychlostní připojení k internetu. Na Xboxu přes službu Xbox Live a na PS2 přes net adaptér. Hra dále nabízí podporu hlasové komunikace s použitím USB headsetu, žebříčky úspěšnosti a další populární prvky. Singleplayer kampaň z multiplayeru vychází a jediné co nabízí navíc je několik singleplayer only map navíc

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

boti

(Kubicek, 11. 12. 2009 18:20)

chtěl bych se zeptat jestli jdou po lanku přidat boti

dlouhy

(martin, 14. 7. 2009 12:44)

je tato hra pro dva